Комунальне Некомерційне Підприємство Стрийської районної Ради "Стрийська Центральна Районна Лікарня"

Профілактичні заходи при епідемічному паротиті

Епідемічний паротит - паротит (епідемічний) — це вірусне захворювання, яке характеризується запальним процесом в слинних залозах.

Вірус паротиту проникає в організм людини через слизові оболонки верхніх дихальних шляхів, мигдалини і  досягає привушних слинних залоз та інших органів.

Інкубаційний період від 3 до 35 днів (в середньому 16 днів, частіше 15-19 днів). Захворювання протікає по типу гострої інфекції. За 1-2 дні до гострого періоду відзначаються продромальний явища (нездужання, слабкість, головний біль, погіршення апетиту, озноб). У дітей в початковому періоді хвороби може бути повторне блювання, судомні посмикування, менінгеальні явища. При огляді ротової порожнини відзначається набухання слизової оболонки близько вивідної протоки слинної залози . Можливе збільшення інших слинних залоз (підщелепних і під'язикові).

 При   епідемічному  паротиті  небезпечні  ускладнення :

  • панкреатит — запальний процес в підшлунковій залозі;
  • менінгіт — запалення мозкової оболонки;
  • енцефаліт — запалення м'яких тканин головного мозку;
  • оофорит — запалення яєчників у дівчаток;
  • зниження слуху, нерідко повна необоротна глухота.

Важливо: найбільш небезпечний епідемічний паротит для хлопчиків — у них в якості ускладнення хвороби розвивається орхіт (запалення яєчок), що може призвестиь до подальшого безпліддя .

      Профілактичні заходи:

Так як розглядається захворювання має вірусну етіологію, то єдиною надійною профілактичним заходом є вакцинація. Щеплення від паротиту робиться двічі — в 12 місяців і в 6 років. Введена двічі вакцина робить можливим вироблення довічного імунітету проти вірусу епідемічного паротиту.

Якщо дитина мала контакт з дитиною, хворою на паротит, то потрібно відвідати педіатра або інфекціоніста для профілактичного огляду через 10 днів — за цей час вірус, якщо він проник в організм, дасть перші прояви.

Епідемічний паротит — вірусне захворювання, якого дуже легко уникнути. Імунізація (вакцинація) дозволяє отримати гарантію в 100%, що зараження цим вірусом не відбудеться. Відмова батьків від щеплень підвищує ризик зараження і робить можливим розвиток важких, часом незворотних, наслідків.