Комунальне Некомерційне Підприємство Стрийської Міської Ради "Стрийська Центральна Районна Лікарня"

Гепатити-проблема сучасності

Вірусний гепатит В  – інфекційне захворювання печінки, що протікає в різних клінічних варіантах (від безсимптомного носійства до деструкції печінкової паренхіми). Вірус, що викликає гепатит В, відноситься до сімейства Hepadnaviridae, і провокує як гострі, так і хронічні форми гепатиту.

Джерелом інфекції є хворі з гострими та хронічними формами гепатиту, а також пацієнти з безсимптомним вірусоносійством. Передача вірусу здійснюється парентеральним, статевим та вертикальним шляхами. Проникнувши в кров'яне русло, вірус з потоком крові заноситься в печінку, де уражає гепатоцити (клітини печінки).

Вірус гепатиту В міститься у всіх біологічних рідинах хворої людини або носія Найбільша кількість вірусу міститься в крові , спермі , вагінальних виділеннях Значно менша –  у слині , поті , сльозах , сечі і калі інфікованої людини .Вірус проникає в організм при контакті пошкодженої шкіри або слизових з біологічними рідинами хворого або носія.

Передача інфекції відбувається переважно парентерально: при трансфузії, медичних процедурах з використанням нестерильного інструментарію, при проведенні лікувальних маніпуляцій у стоматології, а також при травматичних процесах: нанесення татуювання та пірсингу. Існує ймовірність зараження в манікюрних салонах при проведенні обрізного манікюру або педикюру.

Контактний шлях передачі реалізується при статевих контактах і в побуті при спільному користуванні предметів індивідуальної гігієни.

Вертикальний шлях передачі реалізується інтранатально, в ході нормальної вагітності плацентарний бар'єр для вірусу не проходить, проте в разі розриву плаценти можлива передача вірусу до пологів. Ймовірність інфікування плода багаторазово збільшується при виявлення в вагітної HbeAg крім HbsAg.

Люди мають досить високою сприйнятливістю до інфекції. При трансфузійній передачі гепатит розвивається в 50-90% випадків. Ймовірність розвитку захворювання після інфікування безпосередньо залежить від отриманої дози збудника та стану загального імунітету. Після перенесення захворювання формується тривалий, ймовірно довічний імунітет. Інкубаційний період – період від зараження до перших проявів захворювання – триває протягом 30-180 днів (частіше 60-90 днів).

Початкові прояви гострого вірусного гепатиту В зазвичай мало відрізняються від симптомів застуди  :втрата апетиту, втома , млявість , нудота і блювання , іноді підвищується температура, болі в м’язах і суглобах, головний біль, нежить.

У жовтушний період перший симптом , який змушує насторожитися – це потемніння сечі. Сеча стає темно -коричневою – «кольору темного пива ».  Потім жовтіють очні склери і слизові очей , рота ,  пожовтіння також більше помітно на долонях. Пізніше жовтіють шкірні покриви.

З початком жовтяничного періоду загальні симптоми зменшуються , хворому зазвичай стає легше. Однак крім пожовтіння шкіри і слизових , з’являється важкість і біль у правому підребер’ї. Іноді спостерігається знебарвлення калу , що пов’язане із закупоркою жовчних ходів.

З недавнього часу вакцинація проти гепатиту В була включена в обов’язковий календар щеплень . Рекомендовано прищеплювати новонародженого ще в пологовому будинку , потім через 1 місяць після першого щеплення , і через 6 місяців після першого щеплення (так звана схема 0-1-6 ) Якщо вакцинація проведена за стандартною схемою , повторна вакцинація звичайно не потрібно , . оскільки імунітет зберігається щонайменше протягом 15 років

 Враховуючи нещодавнє впровадження обов’язкової вакцинації , більшість дорослих людей в даний час не щеплені Першочерговим вакцинації підлягають люди , що входять до групи ризику зараження вірусним гепатитом :

  • пацієнти, які отримують внутрішньовенні ін’єкції , або потребують гемодіалізу або регулярному переливанні крові або її компонентів.
  • працівники охорони здоров’я.
  • пацієнти установ тривалого догляду та виправних установ .
  • члени сімей хронічних носіїв гепатиту В.
  • сексуально активні люди гетероабо гомосексуальної орієнтації , що мали більше одного партнера за останні 6 місяців.
  • люди, які страждають іншими хронічними захворюваннями печінки, у тому числі гепатитом С.

    Особи , які не відносяться до груп ризику , можуть вакцинуватися за бажанням.