Комунальне Некомерційне Підприємство Стрийської Міської Ради "Стрийська Центральна Районна Лікарня"

Лікарська конференція на тему "Паратонзилярний абсцес"

14  листопада   2019 року  в  актовому  залі  КНП «Стрийська  ЦРЛ»  відбулася  лікарська  конференція.  Присутні:    головні  лікарі  амбулаторій ЗПСМ,  завідувачі  відділень, районні  спеціалісти

Доповідач:  завідувач  отоларингологічного  відділення  Ю.М. Проценко

Тема:  «Паратонзилярний  абсцес»

 Паратонзилярний абсцес

При гнійному розплавленні паратонзилярного інфільтрату утворюється паратонзилярний абсцес.

Етіологія

Збудниками паратонзилярного абсцесу є аероби – Streptococcus pyogenes, Staphylococcus aureus, Haemophilus influenzae, різноманітні види Neisseria та анаероби – Fusobacterium, Peptostreptococcus, Prevotella, Bacteroides. У більшості випадків причиною ПА є поєднання аеробної та анаеробної мікрофлори.

Особливості патологічної анатомії

Піднебінний мигдалик розміщений у ніші між передньою та задньою піднебінними дужками. Латеральніше від нього розміщена паратонзилярна тканина, в якій і формується паратонзилярний абсцес. При прогресуванні абсцесу він може поширюватися на сусідні анатомічні структури, включаючи жувальні та крилоподібний м'язи. У важких випадках він може проникати у футляр сонної артерії.

У своєму розвитку процес проходить наступні стадії: ексудативно-інфільтративну, абсцедування та інволюції.

Залежно від того, де знаходиться зона найбільшої інтенсивності запалення, розрізняють передньоверхній, передньонижній, задній та зовнішній (боковий) паратонзилярний абсцес. Найчастіше зустрічаються передньоверхні абсцеси. Переважно це є однобічні процеси, але іноді вони розвиваються з обох сторін.

Клінічна картина

Початок захворювання гострий. Зазвичай відзначається лихоманка, озноб, загальна інтоксикація. Пацієнтів турбує виражений біль у місці локалізації абсцесу, який має схильність іррадіювати у вухо або зуби. Порушується ковтання, з'являється неприємний запах з рота. Характерним симптомом є тризм жувальних м'язів, що ускладнює огляд порожнини рота і глотки. Тризм (неможливість відкрити рот або затруднення при цьому) є наслідком запалення глотково-верхньощелепного простору (spatium pharyngomaxillare) та крилоподібного м'яза (m. pterygoideus).

У пацієнтів відзначається вимушене положення голови з нахилом вперед і в хвору сторону. Підщелепні лімфатичні вузли збільшуються і стають болючими при пальпації. Зазвичай підвищується ШОЕ відзначається лейкоцитоз.

Фарингоскопічна картина нагадує картину паратонзиліту, однак при паратонзилярному абсцесі у центральній частині інфільтрату візуалізується ділянка гнійного розм'якшення жовтуватого кольору, при інструментальній пальпації якої відзначається флуктуація.

При передньоверхньому абсцесі піднебінний мигдалик зміщений донизу і дозаду, мигдалик може прикриватися передньою дужкою.

Задній паратонзилярний абсцес розвивається між задньою піднебінною дужкою і піднебінним мигдаликом або безпосередньо в ній. Задня піднебінна дужка гіперемована, потовщена, різко інфільтрована. Ці зміни поширюються на прилеглу частину м'якого піднебіння і язичок, інколи можуть поширюватися на зовнішнє кільце гортані. Але тризм незначний.

Нижній паратонзилярний абсцес зустрічається рідко. Він локалізується у ділянці, яка прилягає до нижнього полюса мигдалика та кореня язика. Відзначається набряк та гіперемія нижнього відділу передньої піднебінної дужки, кореня та бокової поверхні язика. Інколи відзначається колатеральний набряк язикової поверхні надгортанника.

Найбільш небезпечний зовнішній паратонзилярний абсцес, при якому абсцедування відбувається латеральніше мигдалика. Порожнина абсцесу лежить глибоко і важко доступна.